KONTAKT O KLUBIE CZŁONKOWIE STARTOWISKA WYPRAWY / ZDJĘCIA SPORT SZKOŁA AKTUALNOŚCI LINKI SPONSORZY
.
STARTOWISKA:
KOWARY:
Rudnik
Wołowa Góra
Czoło
KARPACZ:
Mała Kopa
SZKLARSKA PORĘBA:
Szrenica
MIEROSZÓW:
Krowiara
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE:
Róg
ŚWIERADÓW ZDRÓJ
Stóg Izerski
JEŻÓW SUDECKI
Góra Szybowcowa
CZECHY
Cerna Hora
KOWARY − CZOŁO ( 50N45.254   015E49.175 )


Trawiaste startowisko nad przełęczą Okraj położone na wysokości 1200 m na początku głównego grzbietu Karkonoszy, które przez miejscowych pilotów uznawane jest za najlepsze "przelotowo".

Z Kowar wyjeżdżamy na przełęcz Okraj. Przy schronisku PTTK zostawiamy samochód. Przed nami około 20 minutowe podejście. Najpierw zdobywamy 100 metrów wysokości idąc niebieskim szlakiem, po czym przy "barierce" zbaczamy w ścieżkę − prawo skos do góry i pokonujemy jeszcze około 50 metrów wysokości.

Wysiłek włożony w podejście zaraz zostanie nagrodzony widokiem przepięknej panoramy. Przy dobrej widoczności widać nawet góry Masywu śnieżnika za Kotliną Kłodzką.

Idealny kierunek wiatru do startu 80 - 120 stopni. Doświadczeni piloci poradzą sobie z lataniem nawet przy odchyłce 60 do 140. Do wygodnych i dużych łąk, na których lądujemy na zachód od Kowar średnich mamy 650 metrów przewyższenia. Lądowiska nie widzimy ze startu, dlatego dla osób będących tutaj pierwszy raz wskazany jest zlot rozpoznawczy.

Wschodnia wystawa powoduje, że gotowym do startu można być już przed godziną 11 i mamy przed sobą długi dzień do wykorzystania. Czoło jest mocno aktywne termicznie. W zależności od warunków i odchyłki kierunku wiatru, za plecami mamy do "wykorzystania" całe Karkonosze, a następnie Izery skąd najczęściej jedni obierają drogę na pół-zach w kierunku Zgorzelca, a inni lecą w kierunku czeskiego Liberca i dalej Saskiej Szwajcarii. Przy dużej południowej odchyłce warto po zdobyciu wysokości przeskakiwać nad Wołową Górą i Kowarami nad Rudawy Janowickie i przez Jeżów Sudecki obrać kierunek na Wleń lub Bolesławiec.

Piloci na skrzydłach o mniejszej doskonałości przy północnej odchyłce kierunku wiatru, powinni szukając po starcie noszeń przemieszczać się wzdłuż ramienia grzbietu opadającego w kierunku lądowiska na pn-wsch i pilnować wysokości, dlatego, że cały lot do lądowiska odbywa się pod wiatr. Generalnie odradzam też po starcie wylatywanie głęboko do przodu nad środek doliny w poszukiwaniu noszeń. "Banki" kominów na ogół znajdują się przy zboczu w pobliżu startu oraz wzdłuż wymienionego wcześniej ramienia opadającego do Kowar średnich.

przygotował: Grzegorz Olejnik

Widok z kamer:
Widok z czeskiej kamery od południowej strony na wyciąg w Malej Upie

STRONA GLҗNA   |   MAPA STRONY   |   PLIKI COOKIES   |      |   FORUM KLUBU   |   ANCYK © 2006   
 

MUZYCZNE RADIO

NADLE¦NICTWO ¦NIE—KA