KONTAKT O KLUBIE CZŁONKOWIE STARTOWISKA WYPRAWY / ZDJĘCIA SPORT SZKOŁA AKTUALNOŚCI LINKI SPONSORZY
.
STARTOWISKA:
KOWARY:
Rudnik
Wołowa Góra
KARPACZ:
Mała Kopa
MIEROSZÓW:
Krowiara
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE:
Róg
ŚWIERADÓW ZDRÓJ
Stóg Izerski
JEŻÓW SUDECKI
Góra Szybowcowa
CZECHY
Cerna Hora
MIEROSZÓW − KROWIARA ( 50N40.500   016E12.300 )

Alternatywa kiedy wszędzie mocno wieje...

...i powiedział wskazując ręką po horyzont:
"Kuba! Tu masz Bassano."


Górka ogólnie znana w środowisku paralotniowym jako Mieroszów, lecz swą właściwą i jedyną słuszną nazwę Krowiara, (Krowiszcze, Krowiszów, Monte Croviara i inne) zawdzięcza trzem śmiałkom mocno napalonym na dalekie XC trasy w głąb Polski.

Jatki 656 m.n.p.m (nazwa wzniesienia oznaczonego na mapach) znajdują się w masywie Gór Kamiennych od południa osłoniętych miejscowością Nowe Siodło od zachodu miejscowoscią Mieroszów.
Krowiara jest świetną alternatywą, gdy w wysokich górach silnie wieje. Wówczas zjeżdżają się tu całe narody, by urządzić istne show (co tam St. Hilaire). W jednej chwili można poczuć się jak na PWC, gdzie dookoła latają wyścigówki z lat 90-tych :). Miejsce ma ogromny potencjał i niepowtarzalny klimat. Jest doskonałe do stawiania "pierwszych kroków" − ogromne przedpole i brak przeszkód terenowych ułatwia trening mniej doświadczonym pilotom.
Na żaglu (występuje od 3-4m/s) można tu wisieć, gdy słonko już dawno śpi.
Tu padają rekordy wysokości. Przy zaledwie 30m deniwelacji nawiązanie kontaktu z termiką i rzucenie się "z pagóra" w świat, nie stanowi większego problemu.

Niejednokrotnie nad Mt.Croviara można spotkać się ze zjawiskiem lekkiego zafalowania, (bardzo! specyficzne ukształtowanie terenu), które skutecznie może wykorzystać paralotnia.

Teren nadaje się do bezpiecznego latania przy kierunku wiatru od 180 do 240 stopni. Zdarzają się też warunki, że i przy 250 stopniach da się pośmigać, lecz trzeba liczyć się z dużą turbulencją od garbu u podnóża którego, znajduje się stacja paliw. Zdarzają się dni, gdy latać można przy odchyłkach wschodnich, lecz to tylko dla wtajemniczonych, miejscowych wyjadaczy ;) DO NOT TRY THIS AT HOME ! Najogólniej mówiąc teren ten, to takie fajne połączenie latania górskiego i nizinnego. Po prostu czadowa mieszanka!

Jeśli chodzi o bazę noclegową to nie ma najmniejszego problemu. W okolicznych miejscowościach Kowalowa, Sokołowsko zawsze znajdzie się koc i prycza. Oprócz latania jak nigdzie indziej, właśnie tu kiełbaska z ogniska będzie miała niepowtarzalny smak. To tu przeżyjesz niezapomniane chwile a w lesie dasz upust swym zwierzęcym rządzom :) jeah!

P.S. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania dostępne u gospodarza terenu.

przygotował: Jakub Kryjak (Ferrari)


Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda latanie nad Mieroszowem polecamy film Jakuba Kryjaka Krowiara 2006 (1:15).
Zdjęcia z Mieroszowa znajdziesz w galerii w folderach:
Mieroszów, Mieroszów (luty 2007), Mieroszów − TVP (październik 2006), Mieroszów (październik 2006)

STRONA GLҗNA   |   MAPA STRONY   |   PLIKI COOKIES   |      |   FORUM KLUBU   |   ANCYK © 2006   
 

MUZYCZNE RADIO

NADLE¦NICTWO ¦NIE—KA