KONTAKT O KLUBIE CZŁONKOWIE STARTOWISKA WYPRAWY / ZDJĘCIA SPORT SZKOŁA AKTUALNOŚCI LINKI SPONSORZY
.
STARTOWISKA:
KOWARY:
Rudnik
Wołowa Góra
KARPACZ:
Mała Kopa
MIEROSZÓW:
Krowiara
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE:
Róg
ŚWIERADÓW ZDRÓJ
Stóg Izerski
JEŻÓW SUDECKI
Góra Szybowcowa
CZECHY
Cerna Hora
CHEŁMSKO ŚLĄSKIE − RÓG
Szybowcowa Góra

Szybowcowa Góra

Góra Róg (715 metrów wysokości) znajduje się w północno-zachodniej części Gór Stołowych, 2 km od Chełmska Śląskiego. Pasmo porośnięte lasem sosnowym z charakterystycznymi dwiema równoległymi polanami (wycinkami) na południowo-zachodnim zboczu, opadające w kierunku Chełmska. Starty odbywają się z wycinki południowej (prawa − patrząc z dołu). Aby dotrzeć do startowiska kierujemy się asfaltową drogą przez las z Chełmska w kierunku Mieroszowa. Na szczycie przełęczy między Chełmskiem a miejscowością Łączna, po lewej stronie zobaczymy wyraźnie poszerzone bite pobocze, coś na kształt zatoczki, gdzie zostawiamy auto. Z miejsca tego odchodzi kilka leśnych dróg i ścieżek − szlaków turystycznych. Jedna ze ścieżek prowadzących w kierunku północnym (w lewo od asfaltowej drogi), w głąb lasu doprowadzi nas w 10-15 minut do startowiska. Należy nią podążać wzdłuż grani lekkim trawersem pod górę.

Prowadzi tam też kręta leśna droga. Nie wolno w nią jednak wjeżdżać samochodem. Tutejszy nadleśniczy nie toleruje łamania zakazu wjazdu do lasu. Próby "ułatwienia sobie życia" kończyły się już mandatami.

Teren do startu dość mały i stromy. Miejsca starczy na rozłożenie najwyżej dwóch glajtów. Startowisko wystawione na 250 stopni. Góra nie ma nawet 100 metrów przewyższenia i czasami aby "zabrać się" na żagiel trzeba się do niej "przykleić" od razu po starcie. W takim wypadku należy uważać na odchyłkę kierunku wiatru, szczególnie z zachodu (z lewej). Mogą się generować rotory i latanie blisko lasu nie jest najprzyjemniejsze.

Szybowcowa Góra
Przy sprzyjających wiatrach można tu zaliczyć piękne latanie na laminarnym żaglu z widokiem na charakterystyczny Kralovecky Szpicak z przodu i Krowiarę w Mieroszowie z tyłu. Z resztą Chełmsko jest niejednokrotnie doskonałą alternatywą dla Mieroszowa, gdy tam wieje za dużo zachodu. Tym bardziej, że na przedpolu Rogu (nad łąkami między górą a Chełmskiem) potrafi działać konkretna termika pozwalająca na odejście na przelot. Jeśli jednak na takowy się nie zdecydujemy, lądujemy u podnóża góry na rozległych łąkach. Terenu jest bardzo dużo ale planując lądowanie jedno trzeba wziąć pod uwagę. Na niektórych łąkach wypasane są luźno biegające konie. Absolutnie nie wolno lądować w ich pobliżu. Mogą stanowić realne zagrożenie dla lądującego delikwenta bez wyobraźni. A jeśli nie one, to ich właściciel, który już niektórych "uczulał" na tę kwestię.

przygotował: Zbigniew Deka


Zdjęcia z tego startowiska znajdziesz w galerii: Chemsko Śląskie,
STRONA GLҗNA   |   MAPA STRONY   |   PLIKI COOKIES   |      |   FORUM KLUBU   |   ANCYK © 2006   
 

MUZYCZNE RADIO

NADLE¦NICTWO ¦NIE—KA